Jak wygląda licytacja komornicza nieruchomości?

Kiedy popadamy w długotrwałe zadłużenie, wizyta komornika w naszym domu to ostateczność. Komornik trafi do nas dopiero w sytuacji, gdy wszystkie inne środki sądowe zawiodą.

W przypadku znacznego zadłużenia i braku środków na koncie może zdarzyć się, że nasz dom czy mieszkanie zostanie zajęty przez komornika. Warto wiedzieć, jakie w takiej sytuacji będą ich dalsze losy.

W takim przypadku nieruchomość zostanie wystawiona na aukcję. Zgodnie z przepisami prawnymi, informacja o zbliżającej się licytacji musi zostać umieszczona w odpowiednim urzędzie.

Często pojawia się również na stronie internetowej. To stamtąd potencjalni kupcy dowiadują się o tym, że dana nieruchomość będzie wystawiona na licytację.

Mają też możliwość obejrzenia jej w wyznaczonym terminie oraz zapoznania się z odpowiednimi dokumentami, potwierdzającymi jej stan. Przed licytacją rzeczoznawca zajmie się oszacowaniem ceny rynkowej nieruchomości.

Następnie ogłosi aukcję, podczas której cena wywoławcza będzie wynosić ¾ oszacowanej wartości. Mimo tak korzystnych warunków, może się zdarzyć, że nieruchomość nie znajdzie nabywcy – wtedy cena wywoławcza zostanie obniżona do 2/3.

www.pinb.czest.pl

Warto jednak wiedzieć, że jest to cena minimalna i nawet jeśli nieruchomość nie zostanie sprzedana, nie można spodziewać się kolejnych obniżek.