Czego na pewno nie zajmie komornik?

Kiedy od dłuższego czasu jesteś zadłużony, możliwość spotkania z komornikiem pewnie spędza ci sen z powiek. Być może już podjąłeś pierwsze kroki, zabezpieczające twój majątek przed egzekucją, na przykład przepisując najbardziej wartościowe dobra na innych członków rodziny czy przyjaciół.

Warto jednak wiedzieć, że każdy z nas znajduje się w posiadaniu takich przedmiotów, których komornik z pewnością nie może zająć. Wbrew niezbyt pochlebnej opinii, jaką zwykle przypisuje się komornikom, mają oni obowiązek postępować w sposób humanitarny.

To oznacza, że nie mogą pozbawić dłużnika podstawowych przedmiotów, których potrzebuje do codziennego życia. W myśl tej zasady komornik nie ma prawa zajmować ubrań, zapasów żywności i opału, potrzebnych do utrzymania dłużnika i jego rodziny na okres miesiąca.

Komornik nie może także zająć niezbędnych do życia elementów wyposażenia domowego. Warto wiedzieć, że komornik ma na celu zajęcie części wyposażenia i tym samym wyrównanie długów, ale stara się też, żebyś miał możliwość bieżącego spłacania zadłużenia.

To oznacza, że zajęciu nie ulegną także sprzęty niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej. W tym przypadku przedmioty te będą uzależnione od rodzaju wykonywanego zajęcia.